شماره پشتیبانی : 09126110976 -- 02166488416

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

بهترین زمان برای انتخاب موضوع پایان نامه ترم دوم ارشد شما است. به این دلیل که شما استرس از دست رفتن زمان را نداشته باشید و بتوانید موضوعی مناسب را انتخاب کنید. احتمالاً  اولین اقدام شما برای انتخاب موضوع تعیین استاد راهنما و مشورت با این استاد گرامی است، و باز هم پیش بینی می شود استاد گرامی آن طور که باید شما را راهنمایی نکند؛  یا به شما بگوید مقالات و پایان نامه ها را بررسی کن و یک موضوع مناسب انتخاب کن!! البته بعضی اساتید هم واقعاً دلسوزانه جاده های روشنی را پیش روی شما قرار می دهند. بگذریم؛ بله دانشجو هیچ نتیجه ای از استاد راهنما نمی گیرد و سعی می کند راه های مختلف دیگری را انتخاب کند، مثلاً  مراجعه به  دوستان و یا مراجعه به اینترنت و ...برای انتخاب موضوع مهمترین اصل "علاقه" دانشجو استبرای انتخاب موضوع مهمترین اصل "علاقه" دانشجو است لطفا به هیچ وجه از علاقه خود به خاطر موارد دیگر نگذرید! زیرا وقتی به یک موضوع علاقه دارید شما بهتر از هر کسی و حتی شاید بهتر از بعضی اساتید هم آن موضوع و مسئله را درک کنید. جدا از این باز هم به دلیل علاقه در روال انجام پایان نامه علم و دانش شما به طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد، البته این نیاز به یک پیش نیاز هم دارد شما به رشته خود هم علاقمند بوده یا اینکه حداقل در خود علاقه ایجاد کرده باشید. مثلا من به مبحث فناوری اطلاعات علاقه زیادی دارم و پایان نامه دوره کارشناسی، دوره کارشناسی ارشد هم در رابطه با فناوری اطلاعات بود و در دکتری هم حتما این موضوع را دنبال خواهم کرد، پس سعی کنید تکلیف را با خودتان روشن کنید که واقعاً  شما به چه موضوعی علاقه دارید و به  دنبال چه چیزی هستید. این کلید اصلی مشکل شماست.بسیاری از دانشجویان برای انتخاب موضوع به سراغ استادان دوره کارشناسی ارشد خود می روند، در حالی که هیچ مطالعه ی قبلی درباره انتخاب موضوع های احتمالی و حتی درباره حوزه مورد علاقه خود ندارند. معمولاً استادان هم از سر دلسوزی موضوعاتی را که در ذهن خود دارند به دانشجو پیشنهاد می کنند. نتیجه این کار در بهترین حالت این است که دانشجو خود را درگیر با موضوعی می کند  که ممکن است به آن بی علاقه باشد، یا دانش کافی در آن حوزه نداشته باشد. بنابراین، به هیچ دانشجوئی توصیه نمی شود که با ذهن خالی به سراغ استادان خود برود و از آنها درخواست موضوع نماید. بلکه،  بهتر است  دانشجو خودش موضوع را انتخاب کند زیرا اوست که می داند به کجاها علاقه دارد و دانشش تا کجاها می تازد.

اما اگر دانشجوئی بخواهد خودش موضوع انتخاب نماید چه باید بکند؟پاسخ سوال این است که دانشجو باید به تعدادی از مجلات تحقیقی رشته خود رجوع نماید. برای مثال، دانشجویان ارشد رشته حسابداری می توانند به مجلات تحقیقی مثل "بررسی های حسابداری و حسابرسی"، "تحقیقات مالی"، "مطالعات حسابداری"، دانش و پژوهش حسابداری" و امثال آنها رجوع نماید. معمولاً مقالات تحقیقی چاپ شده در این نشریات از پایان نامه های ارشد و دکتری استخراج شده اند و می توانند برای انتخاب موضوع مورد استفاده قرار گیرند.پس از یافتن چنین نشریاتی، دانشجو باید شروع به خواندن عناوین مقالات نماید. در این مرحله، هدف از خواندن عناوین مقالات، پی بردن به حوزه مورد علاقه شخص (داشجو) است. به عبارت  دیگر، دانشجوئی که قصد یافتن یک موضوع را دارد؛ با خواندن عناوین می تواند تشخیص دهد به چه حوزه هائی علاقه دارد  یا بهتر از آن این است که تشخیص دهد به چه حوزه ها و موضوعاتی علاقه ندارد. این کار کمتر از یک یا دو روز وقت دانشجو را خواهد گرفت. برای مثال، دانشجوئی ممکن است در این مرحله اقدام به خواندن 150 عنوان مقاله چاپ شده در شماره های مختلف بررسی های حسابداری و حسابرسی دانشگاه تهران نمایدو در انتها تشخیص دهد که 100 عنوان آن را علاقه ندارد و درباره 50 عنوان مانده بی تفاوت باشد.گام بعدی این است که دانشجو چکیده 50 مقاله باقیمانده را خوانده و آنها را بررسی نماید.

انجام این مرحله ممکن است دانشجو را به کنار گذاشتن مثلاً 30 عنوان دیگر هدایت کند و نهایتاً 20 عنوان بماند که باید دقیق تر خوانده شوند. در این مرحله سوم است که دانشجو باید 20 عنوان مقاله باقیمانده را دقیق تر بخواند و دشواری یا آسانی آنها را بسنجد. او حتماً باید مقاله های بسیار دشوار که فراتر از دانش او هستند را کنار بگذارد. انجام این مراحل روی هم کمتر از دو هفته وقت دانشجو را خواهد گرفت.پس از مشخص کردن علاقه خود تقریباً 50 درصد این فرایند انجام شده است، حالا شما می دانید به دنبال چه چیزی بگردید، یا چه کلمات کلیدی را سرچ کنید، یا شاید هم لازم باشد استاد راهنمای خود را عوض کنید، شما نباید با علاقه استاد راهنمای خود موضوع را انتخاب کنید، شما باید استاد راهنمایی را انتخاب کنید که بتواند شما را در موضوعی که مد نظر دارید حمایت و پشتیبانی کند. استاد راهنما وظیفه دارد شما را راهنمایی کند و اگر اینکار را به نحو احسن انجام ندهد خلاف اخلاق و قانون است! تا اینجا شما فهمیدید که علاقه شما تأثیر زیادی در روال انجام فرایند پایان نامه و همچنین بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ارشدتان دارد.ممکن است کمی ناامید شده باشید، ولی هدف اصلی از انجام پایان نامه در سطح کارشناسی ارشد این نیست که دستاوردهای علمی جدید و زیادی داشته باشید و مرزهای دانش را جا به جا کنید یا به نتایجی برسید که عملی و کاربردی و مفید باشند.در مطالب بعدی از اهداف اصلی انجام پایان نامه صحبت خواهیم کرد.


0