شماره پشتیبانی : 09126110976 -- 02166488416

آموزش پاورپوینت دفاع

آموزش پاورپوینت دفاع

آماده سازی پاورپوینت برای جلسه دفاعیه

جلسه دفاعیه از پایان نامه نکات خاصی دارد که آماده کردن پاورپوینت جهت ارایه دفاعیه یکی از این نکات می‌باشد. در متن پاورپوینت مهمترین نکاتی که در پایان نامه ذکر شده است به صورت خلاصه‌ آورده می‌شود به گونه‌ای که فرد دیگری می‌تواند صرفاَ در چند دقیقه مطالعه پاورپوینت به کلیت تحقیق انجام شده توسط پژوهشگر دست یابد. در ارائه پاورپوینت نیازی به توضیح مفصل وجود ندارد که مخاطبین بخواهند از روی آن بخوانند. تعداد خطوط هر اسلاید می تواند بین 3 نهایت 9 خط و هر خط حداکثر تا 7 کلمه باشد. نکات مهم را در هر اسلاید به صورت برجسته و قابل دید بیان کنید.

معمولاً هر دانشجو بين 25 تا 30 دقيقه فرصت دارد كه كار خود را گزارش نمايد و بين 5 تا 15 دقيقه به سوالات حاضرين پاسخ دهد. بنابراین تعداد اسلايدها را می توان بر اساس اين وقت تنظيم كرد. معمولاً تعداد اسلايدهای مربوط به سخنرانی در اين جلسات بين 25 تا 40 اسلايد می باشد.۱- آماده سازی مطالب پاورپوینتدر این مرحله فصول را خلاصه کنید. بیشترین تاکید و دقت می‌بایست به فصول ۴ و ۵ که همان نتایج و بحث  است صورت گیرد. مطالب را مختصر و مفید آماده نمایید.
۲- انتخاب طرح و قالب برای پاورپوینتطرح انتخابی برای پاورپوینت نباید به شکلی باشد که نیازمند صرف زمان زیادی باشد. معمولاً پاورپوینت باید شامل تعداد اسلاید و طرح و فونتی باشد که بتوان آن را در ۲۰ دقیقه و نهایتاً در ۳۰ دقیقه ارایه داد. هرگز از طرح های شلوغ استفاده نکنید. برای داوران جلسه مهم نیست که طرح پاورپوینت شما چه رنگی باشد و از طرح های تزئینی استفاده کرده باشید یا نه. هر چه صفحات پاورپوینت شما ساده و خلوت باشد، تمرکز روی مطالب بیشتر خواهد بود. فونت مطالب شما و تعداد اسلایدها از نکات بسیار مهم می باشد. اندازه فونت مطالب ، اندازه جملات و حجم مطلب نوشته شده در هر صفحه پاورپوینت باید به گونه ای باشد که برای همه خوانا باشد و کسل کننده نباشد. اسلایدها را پر از نوشته نکنید. بهترین اسلاید اسلایدی خواهد بود که شما مطلبی را خوانده‌اید و هسته اصلی آن را نهایتاً در دو یا سه خط بر روی اسلاید آورده‌اید. استفاده از نمودارها و جداول به جای ذکر جملات طولانی، بسیار عالی است. مطمئن باشید پاورپوینت شما در این صورت تحسین خواهد شد.۳- صفحه عنوانصفحه اول اسلاید می‌بایست عنوان شما باشد. عنوان می‌بایست دقیقاً همان عنوانی باشد که شما آن را تصویب نموده‌اید. این صفحه شامل عنوان، نام اساتيد راهنما، مشاور، دانشجو و تاريخ دفاع می باشد.اسلایدها را شماره گذاری کنید تا اگر سوالی برای حاضرین پیش آمد، بتوانند شما را به شماره اسلاید ارجاع دهد.

۴- بیان مسالهبیان مسئله شامل چرايی انتخاب موضوع و بيان مساله اصلی براي تحقيق است. برای ارايه آن در يك اسلايد می توان از بيان مساله در فصل يك استفاده كرد. در بیان مساله سعی کنید با استفاده بیشتر از نمودار سوال و دغدغه خود را بیان کنید.۵- ضرورت و اهمیت تحقیقضرورت و اهمیت تحقیق معمولاً در يك اسلايد و به كمك اين بخش در فصل يك تهيه می شود. در این اسلاید سعی کنید به صورت بسیار مختصر و با استفاده از نمودار به سه سوال زیر پاسخ دهید:الف) پژوهش شما چه تاثیری بر حیطه مورد مطالعه شما خواهد گذاشت؟ب) پژوهش شما چه تاثیری کاربردی بر روی کار شما به عنوان یک حرفه خواهد داشت؟ج) دیگر اهمیت‌های پژوهش‌ خود را بیان کنید؟

۶- اهداف كلی و وي‍ژه:از اهداف تحقيق در فصل اول، يك تا دو اسلايد تهيه کنید. 


۷- فرضیه یا سئوالات

از فرضيه ها يا سؤالات فصل يك مطالب را در قالب يك اسلايد تهيه کنید.۸- مبانی نظریمبانی نظری به سمت و سوی پایه‌های فلسفی یا نظری که پژوهشتان دارد اختصاص داده می شود.  در این اسلاید توضیح دهید که فلسفه یا تئوری مطرح شده چگونه به پژوهش شما مرتبط می‌شود. شاید برخی پژوهش‌ها پایه‌ تئوریکی یا فلسفی خاصی نداشته باشند که این اسلاید ضرورت پیدا نخواهد کرد.9-چارچوب مفهومیدر 2-3 اسلاید مهمترین بخش از ادیبات پژوهشی پایان نامه را ذکر کنید. ادبیات پژوهشی به سادگی می‌تواند در یک جدول و با جزییات تمام ذکر شود و نیازی نیست که شما برای ارائه آنها از متن و پاراگراف استفاده کنید. در این قسمت حتما به پژوهش‌های پیشین اشاره کنید، زیرا این پژوهش‌ها قویاً متد پژوهشی شما را حمایت خواهند نمود.

10-روش شناسیروش کار خود را بطور کامل اما کوتاه و مفید توضیح دهید. شامل روش تحقيق، جامعه و نمونه،‌ معرفی روش نمونه گيری از فصل سوم و در دو اسلايد تهيه می شود. نیازی به شرح جزئیات نیست. کافیست روش ها را نام ببرید و یک توضیح کوتاه برای هر کدام ارائه دهید.11- بخش یافته‌هابیشترین بخش از پاورپوینت شما مربوط به نتایج کارتان است.  تمامی نتایجی که در پایان نامه شما آمده اهمیت دارد. اما برخی از جداول و نتایج مهمتر از بقیه هستند که در اصل پاسخ فرضیات شما می‌باشد. بهتر است این جداول بی‌کم و کاست ارایه گردد. اما برخی جداول و نتایج نیازی به ذکر در قالب پاورپوینت ندارند. در این بخش نیز به اسلایدهای متعدد نیاز خواهید داشت.

12- بحث و نتیجه‌گیریاین مطالب از فصل پنجم و تا 6 اسلايد قابل ارايه می باشد. در این بخش می‌بایست به سوالات زیر پاسخ دقیق و کوتاهی ارایه کنید:از انجام این پژوهش چه چیزی یاد گرفتید؟ چگونه نتایج پژوهش شما به چارچوب مفهومی و ادبیات پژوهش شما ارتباط دارد؟ نقاط ضعف، قدرت و محدودیت‌های کار خود را بیان کنید.13- کاربردها و پیشنهاداتاین بخش را می توانید از فصل پنجم برداشت کنید و در 2 اسلايد قابل ارايه می باشد.

۱3- منابعدر این بخش کافیست فقط لیست منابعی که در اسلایدها به آنها اشاره نموده‌اید را بیاورید.۱4- تشکر و قدردانی از توجه حاضرين تشكر  کنید. در این اسلاید که معمولاً آخرین اسلاید یک پاورپوینت میباشد، شما میتوانید از کادر علمی، اساتید و حضار در جلسه دفاعیه تشکر و قدردانی نمایید.

0